Skip Navigation Linksصفحه اصلی » نمایش خدمات

معرفی خدمات دیتا

MPLS 

سرویس Multi Protocol Label Switching شبکه مجازی خصوصی امن برای مشترکانی همچون بانکها، موسسات مالی، ارگانها و سازمانهای دولتی، شرکتهای بزرگ ایجاد می کند. با این سرویس، مشترک می تواند با استفاده از شبکه دیتای کشور بین نقاط مختلف شبکه، ارتباط مجازی و اختصاصی ایجاد کند که غیر از کاربر آن شرکت یا سازمان هیچ کاربر دیگری امکان دسترسی به این شبکه را نخواهد داشت. با توجه به قابلیت ها و ویژگی های نوین این فن آوری، جایگزین مناسبی برای سرویس PTMP است.

 

VPLS

روترهایی که ترافیک AToM را منتقل می کنند نیاز به اطلاع از محتوای آن ندارند و برای ارسال آن تنها نیاز به خواندن Label آن دارند. به زبان ساده می توان MPLS را یک روش ساده برای ارسال ترافیک پروتکل های مختلف در یک شبکه نامید.

 

اینترنت متقارن

شرکت مخابرات با ایجاد یک شبکه گسترده IP در سراسر کشور و فراهم نمودن دروازه‌های پرظرفیت بین‌الملل، از طریق کابل‌های فیبر نوری در مسیرهای مختلف ارتباطی و با اتصال مستقیم به اصلی‌ترین نقاط دنیا، قابلیت سرویس‌دهی به متقاضیان اینترنت را در سراسر کشور با هر میزان پهنای باند دارد. معمولاً کاربران خانگی که با مودم‌های ADSL/VDSL و از طریق خطوط تلفن (زوج سیم) به مرکز مخابراتی خود متصل می‌شوند و پهنای باند تا سرعت مورد نظر خود را به صورت نامتقارن و اشتراکی دریافت می‌کنند. چنانچه مشتری به پهنای باند بالای یک مگا بیت بر ثانیه و به صورت متقارن و اختصاصی نیاز داشته باشند، ارتباط تا نزدیک‌ترین مرکز مخابراتی توسط مودم‌های G.SHDSL.bis و از طریق حداکثر ۴ زوج سیم مسی برقرار شده و به شبکه IP ملی یا شبکه اینترنت جهانی می‌پیوندند. در صورت نیاز به پهنای باند بالاتر از ۱۶ مگابیت بر ثانیه پیشنهاد می شود سرویس از طریق فیبر نوری اختصاصی برقرار ‌شود. پهنای باند اختصاصی متقارن تا سرعت یک مگا بیت بر ثانیه با مودم ADSL و با یک زوج سیم مسی قابل ارائه است.

 

اینترنت نامتقارن 

ارایه خدمات اینترنت پرسرعت ADSL یکی از مهمترین خدماتی است که شرکت مخابرات ایران به کاربران خانگی، سازمان ها و شرکت ها ارائه می کند. این تکنولوژی خطوط تلفن فعلی را به راهی برای دستیابی به صوت و تصویر و تبادل اطلاعات با سرعت نسبتا بالا تبدیل می کند. به طور کلی ADSL فناوری انتقال با سرعت بالا است و می تواند انتقال داده و تصویر را با سرعت بالا بدون اشغال بودن خط تلفن با سرعتی چندین برابر روش های قدیمی همچون برقراری ارتباط از طریق Dial-up فراهم کند. با بهره‌گيري از فناوري ADSL كاربران قادر خواهند بود تنها با استفاده از يك خط تلفن، كامپيوتر و مودم ADSL بدون مشغول شدن خط ارتباطی، به صورت دايم و با سرعتي بالا به شبکه اينترنت متصل شوند. به بیان ديگر، با استفاده از اين فناوري، امكان استفاده‌ دو منظوره از يك خط فراهم مي‌گردد تا ضمن استفاده از ارتباط مذکور براي مكالمه‌هاي تلفني، از آن براي برقراري ارتباط پرسرعت و بدون قطعي با شبکه اینترنت و بدون هزينه‌ي پالس تلفن بهره جست. مقدمات ارائه خدمات ADSL از سال ۱۳۸۷ شروع و پس از نصب تجهیزات مربوطه در مراکز مخابراتی در سطح کشور واگذاری پورت های پرسرعت جهت ارائه به متقاضیان آغاز شده است.

 

 

اینترانت

سرویس اینترانت امکان اتصال به شبکه ملی اطلاعات داخل کشور را برای مشترکان فراهم می نماید. اینترانت شبکه ای کامپیوتری است که از زبان مشترک ارتباطی شبکه جهانی اینترنت (IP) برای تبادل داده استفاده می کند. تمام خدمات اینترنت از جمله پست الکترونیکی، وب، FTP، گروه‌های خبری و تله‌کنفرانس در شبکه اینترانت قابل ارائه است، با این تفاوت که محدوده سرویس دهی آن از نظر جغرافیایی محدود به یک کشور یا یک منطقه جغرافیایی خاص است. با توجه به ایجاد یک بستر وسیع IP در سطح کلیه استانها با گستردگی در کلیه مراکز توسط شرکت مخابرات ایران و امکان دسترسی به این شبکه از طریق شبکه های دسترسی استانی، سرویسی به نام اینترانت به متقاضیان ارائه می شود. در این سرویس آدرس‌های IP خصوصی از سری ۱۰.X.X.X بصورت یکتا و سازمان‌دهی شده به متقاضیان تخصیص داده می‌شود. این سرویس قابلیت واگذاری بر بستر سیمی با انواع مودم های xDSL و فیبر نوری با توجه به سرعت مورد نظر مشتری را دارد. با اتصال متقاضیان به این شبکه (با پهنای باند مورد نیاز) امکان دسترسی به کلیه نودها و میزبان های (Host) داخل کشور شامل آدرس های معتبر اینترنتی داخل کشور و آدرس های خصوصی متصل شده به این شبکه فراهم می گردد.